Strona główna Uroflowmetria

PDF Drukuj Email

UROFLOWMETRIA

Co to jest uroflowmetria? 

Uroflowmetria jest badaniem pozwalającym uzyskać ocenę strumienia moczu. Badanie przepływów cewkowych ocenia szybkość oddawania moczu, jego ilość oddawaną w ciągu sekundy oraz całkowitą objętość mikcji. Słaby strumień moczu oznacza przeszkodę podpęcherzową lub nieprawidłową czynność skurczową pęcherza moczowego.

        Uroflowmetria jest całkowicie nieinwazyjna i niebolesna. Pacjent w toalecie, w warunkach intymnych
, oddaje mocz do przepływomierza
- urządzenia podobnego do sedesu. Przepływomierz analizuje strumień moczu, mierzy jego objętość, przekazuje dane do komputera, a następnie rysuje krzywą mikcyjną
i oblicza typowe parametry. Lekarz ocenia wykres i parametry mikcji. Badanie zajmuje kilka minut.                        

 

Jakie są wskazania do wykonania uroflowmetrii? 

Wskazaniem do badania są zaburzenia w oddawaniu moczu (mikcji) pod postacią częstomoczu dziennego i nocnego, nagłych parć na mocz, oddawanie moczu w kilku porcjach, a także zaleganie moczu po mikcji, nietrzymanie moczu, zapalenie prostaty.

Uroflowmetria jest obowiązkowym, okresowo wykonywanym (co 12 miesięcy), zalecanym przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne badaniem w diagnostyce zaburzeń mikcji u mężczyzn, obowiązkowym badaniem przed kwalifikacją do operacji prostaty oraz obowiązkowym, okresowo wykonywanym badaniem kontrolnym w czasie leczenia farmakologicznego zaburzeń oddawania moczu mężczyzn i kobiet.

 

Dlaczego warto wykonać uroflowmetrię w gabinecie prywatnym UROLOGICA?

1.  Intymne, zbliżone do domowych, warunki badania - pacjent zamknięty w toalecie bez skrępowania oddaje mocz do urządzenia, które jest sterowane zdalnie przez lekarza czekającego w gabinecie.

2. Toaleta jest przeznaczona wyłącznie dla pacjenta, który jest w trakcie wizyty lekarskiej. Nie ma konieczności przechodzenia przez poczekalnię z innymi pacjentami oczekującymi na wizytę, aby skorzystać z wspólnej toalety.

3. Wynik badania jest archiwizowany w postaci cyfrowej na komputerze, a kolejne badania mogą być nakładane na siebie, dla celów porównawczych podczas leczenia, bez konieczności przynoszenia przez pacjenta poprzednich wyników badań.

4. Wynik badania jest czytelnym wydrukiem laserowym opatrzonym komentarzem lekarza, w porównaniu do większości konkurencyjnych wyników tego badania drukowanych na wąskim, skręcającym się papierze termoczułym pozbawionych diagnozy lekarskiej.

5. W przypadku zbyt małej (mniejszej niż 150ml) objętości wydalonego moczu badanie jest powtarzane nieodpłatnie w późniejszym terminie z uwagi na niską wartość diagnostyczną takiego pomiaru.

 

Ile kosztuje wykonanie uroflowmetrii?

Jedno badanie z opisem lekarza kosztuje 40 zł.

 

Jak należy się przygotować do uroflowmetrii?

Aby przygotować się do uroflowmetrii należy powstrzymać się od oddawania moczu przez odpowiednio długi czas, aby objętość mikcji wynosiła około 150-500 ml moczu. Zarówno zbyt mała jak też przesadnie duża ilość moczu wpływa negatywnie na możliwość pełnego wykorzystania uzyskanych informacji. Dla orientacyjnej oceny stopnia wypełnienia pęcherza zwykle wystarcza odczuwanie silnej potrzeby oddania moczu. 
Dla większości osób wystarczającym przygotowaniem będzie powstrzymanie się od oddawania moczu na 2-4 godziny przed planowaną godziną badania.